نوشته شده در 12 دیدگاه

تمیز کردن پیپ

پیپ های چوبی به مرور استفاده میبایستی تمیز و پاک شوند. عمده دلایل تمیز کردن پیپ به شرح زیر هستند:

۱- جمع شدن بذاق و شیره حاصل از استعمال توتون در پیپ

۲- کیک بستن داخل آتشگاه

۳- گیر کردن خرده های توتون در لوله دهنی یا لوله آتشگاه

۴- بد طعم شدن پیپ پس از چند بار استفاده

۵- نیاز به شستشو جهت عاری سازی از میکروب یا باکتری

اینها همه دلایلی هستند که شما حتما باید پیپ خودتون رو تمیز کنید ولی عمده دلیل من برای پاک کردن پیپ دستیابی به یک اسموک خوب، لایت و خنک است. همه پیپ ها در اثر استعمال طعم های بد به خود می گیرند. عوض نکردن به موقع فیلتر و حبس کردن پیپ در کشو یا کیف از دیگر دلایل نیاز این وسیله به نظافت است.

حتما به یاد داشته باشید که پیپ خود را پس از استعمال بگذارید هوا بخورد تا خشک شود و حتما فیلتر را از داخل پیپ بیرون بیاورید. در حقیقت شما با رعایت این دو مورد اولیه و اساسی کمک می کند تا زمان قابل استفاده از پیپ را طولانی تر کنید. اگر فیلتر داخل پیپ بماند حتی تا ۴ یا ۵ روز هم ممکن است خشک نشود. همچنین یک پیپ پس از دوبار استعمال جتما نیاز به یک روز زمان جهت خشک شدن دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان این سوال در ذهنشان نقش بسته که آیا از یک پیپ در یک روز نمی شود بیش از دوبار استفاده کرد؟

بله شما میتوانید از پیپ خود بیش از ۱۰ بار در روز هم استفاده کنید ولی عمده مشکلاتی که با آن برخورد خواهید کرد به شرح زیر است:

۱- تلخ شدن اسموک

۲- برگشت بذاق از لوله دهنی به داخل دهان مصرف کننده که در عین زیانبار بودن بسیار تلخ است

۳- ممکن است پیپ شما جوش حرارتی بزند

۴- شل شدن جامپر (متصل کننده دهنی به قیمت چوبی) پیپ

۵- اسموک ذاغ

پس حتما پس از چند با استفاده از پیپ، فیلتر را از پیپ خارج کرده و اجازه بدهید تا پیپ و فیلتر خشک شوند و از استفاده مکرر از یک پیپ جدا بپرهیزید.

برای پاک کردن پیپ به چه وسایلی احتیاج داریم:

الف- نخ تمیز کننده:

نخ به دوگونه زبر و نرم عرضه می گردد. در صورتی که پس یک یا دو اسموک پیپ خود را تمیز می کنید از نخ نرم استفاده کنید و در صورتی که دیر به دیر پیپ خود را نخ می کشید از زیر.

ب- مایع تمیز کننده:

بخش اعظم مایع های تمیز کننده اتانول است و الباقی سایر موادی که می تواند به بهتر پاک شدن پیپ شما کمک کند. در صورتی که از مایع تمیز کننده دیفیوزر استفاده کنید نتیجه رضایت بخش تر خواهد بود. مایع دیفیوزر علاوه بر پاک کردن قیمت دهنی و چوبی کمک می کند  تا طعم تلخ و بوی بد پیپ از آن جدا شود.

روش استفاده از مایع دیفیوزر هم بسیار آسان است. ابتدا مایع را داخل لوله دهنی اسپری می کنید تا از سمت دیگر مایع بیرون بریزد، سپس با نخ تمیز کننده آنرا خشک می کنید. همین کار را برای داخل لوله چوبی پیپ و قسمت آتشگاه هم باید انجام بدهید. اکثر لیکوید دیفیوزر ها قدرت پاک کردن جای آتش از روی پیپ را هم دارند، فقط کافیست روی قسمتی که در اثر آتش سیاه شده است اسپری کرده و سپس آن را یک دستمال خشک کنید تا بتوانید کم کم اثر آتش را محو کنید.

ج- استفاده از فیلتر مناسب:

اگر از فیلتر مناسب استفاده کنید و اجازه بدهید پس از استعمال فیلتر خشک شود، کمتر مجبور خواهید بود پیپ خود را تمیز کنید. در این مورد فیلتر بالسا گوی رقابت را از فیلتر کربنی ربوده است. فیلتر بالسا در صورتی که پس از استعمال اجازه داده شود تا خشک شود تا چند برابر فیلتر کربنی کار می کند. فیلتر بالسا حداقل دوبرابر فیلتر کربنی کار می کند. بسیار سالمتر است (کاغذ، کرین، سرامیک و پلاستیک) در آن به کار برده نشده و یک تکه چوب طبیعی بالسا است. از فیلتر کربنی ارزانتر است.

البته می توانید از فیلت پد هم استفاده کنید. فیلت پد ساخته شده از تکه های طبیعی سنگ مرشام است که کاملا طبیعی است (شیمیایی نیست). مرشام حرارت و رطوبت را به خود جذب کرده و باعث خیس نشدن پیپ شما و جذب طوبت های ناشی از سوختن توتون میگردد. در صورتی که از یک پیپ در روز بیش از چند بار استفاده می کنید، فیلت پد می تواند کمک شایانی به شما کند.

د- تراشیدن کیک:

حتما شما هم متوجه بستن کیک ناشی از استعمال توتون در پیپ خود شده اید. کیک به مرور زمان و در اثر استفاده از توتون های متنوع می تواند طعم بسیار تلخ و نا مطبوعی به پیپ شما بدهد. همچنین ضخیم شدن کیک یکی از دلایل ترک برداشتن آتشگاه پیپ به حساب می آید.

اگر از یک نوع توتون در پیپ خود استفاده می کنید کیک حاصل شده به اندازه مورد بالایی به شما آسیب نخواهد زد و می توانید حتی تا قطر ۱ سانتیمتر کیک را هم تحمل کنید ولی در هر صورت توصیه آخر تراشیدن کیک است.

تراشیدن کیک احتیاج به وسیله مخصوصی به نام ریمر دارد. ریمر مانند یک چنگک داخل پیپ شما باز می شود و جداره را به آسانی می تراشد. حتی تا چوب هم می توانید برسید و از اول پیپ خود را کربنیزه کرده یا عسل بزنید.

از تراشیدن آتشگاه با ناخن بیلچه جدا بپرهیزید چرا که باعث خراشیده شدن عمیق آتشگاه خواهید شد. شما می توانید هنگام مراجعه به شعب کافه آرتین پیپ خود را به مسئول شعبه بدهید تا به رایگان پیپ شما را ریمر بزند. فقط توجه کنید که زمان مراجعه پیپ شما باید کاملا خشک باشد.

منابع بیشتری در این زمینه ببینید . . .

اشتراک گذاری

12 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن پیپ»

 1. درود بر شما.مطالب مفید و عالی و شفاف بودند.سپاس فراوان
  موفق باشید

 2. جناب آرتین مقاله بسیار زیبایی بود سپاسگزارم
  دکتر شکرانی

 3. ببخشید من یک پیپ کاپتان بلک خردیم چند بار استفاده کردم جوش حرارتی نمی زد ولی الان نمی دونم چه مشکلی پیش اومده که جوش حرارتی میزنه لطفا میشه راه نمایی کنید ممنون ….مرسی

  1. کاپتان بلک پیپ نداره و یک زمانی ساهین برندش رو اجاره کرده بود.
   به نظرم پیپ شما چینی باشه. عکسشو بفرستید کمک می کنم

 4. درود بر شما خسته نباشید من پیپ چوبی دارم ک داخلشم سطح فلزی ک معمولا داخل پیپا میبینیم رو نداره و تمام چوب است از فیلتر هم استفاده میکنم داخل پیپ دما چیزی ک منو اذیت میکنه شیره پیپ هستش … میخاستم ببینم چجوری از سوختن شیره پیپ و اون حالت تندی ک باعث گزیدن دهان میشه جلوگیری کنم … ک زبونمو دهانم نسوزه … مرسی اگه راهنمایی کنین

  1. سلام
   پیپ باید داخلش چوب باشه و پیپ هایی که داخلش فلز باشه یک کالا بی کیفیت و ارزان است که در جهان بنام پیپ نمیشناسنش.
   حتما برای آگاهی بیشتر در مورد مسئله ای که شما دارید مقالات مربوط به روش های پر کردن توتون رو مطالعه کنید و حتما راه حل مناسب را پیدا خواهید کرد.
   https://aartin.com/?p=4713

 5. سلام این ماده دیفیوزر رو از کجا باید تهیه کنم؟

  1. سلام
   از شعبه میرداماد خریداری کنید. تلفن: 26403383

 6. سلام وقت بخیر . جامپر با استم چه فرقی داره ؟ به کجای پیپ جامپر گفته میشود ؟ ممنون

  1. جامپر بین استم و شنگ است (این دو را به هم وصل می کند)

 7. با سلام من دهنی پیپ رو با آب شستم الان دهنی پیپ زرد شده با پولیشیم تمیز نشد چکار کنم ؟؟؟ممنون

  1. سلام
   شستشوی دهنی یا اتشگاه با اب اصلا توصیه نمی شود و باعث اسیب به پیپ شما خواهد شد، توصیه موکد من استفاده از مایع تمیز کننده پیپ است.
   پیپ خود را به فروشگاه بسپارید، وقتی پولیش بشه کاملا درست خواهد شد.
   نشانی: تهران خ شریعتی بالاتر از طالقانی پلاک ۱۸۴
   تلفن: ۷۷۶۷۱۴۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.