نوشته شده در 7 دیدگاه

زیپو، ۸۰ سال تجربه

در این مقاله به صورت کلی به فندک زیپو، انواع آن، روش های شناسایی و کلکسیونری زیپو خواهیم پرداخت.

چه چیزی فندک زیپو را خاص می کند؟
اختراع این فندک توسط “شرکت تولیدی زیپو” صورت یافته است و این علامت به ثبت رسیده و بیش از ۷۵ سال است که تولید می شود. سطح آن کاملا صاف، عکس مکان های تاریخی، رویدادها، نقاشی ها و سوژه های خاصی روی آن چاپ، لیزر و یا حکاکی می شود و این فندک به بخشی از تاریخ امریکا تبدیل شده است. این فندک در مرور زمان به کالای مورد علاقه هنرمندان و کلکسیونرها تبدیل شده است.

zippo-logo

کلکسیون های زیپو چگونه جمع آوری و ارزشمند می گردند؟
این فندک در بیش از ده ها هزار مدل تولید و توزیع گردیده است و همه آنها ارزش جمع آوری و نگهداری را برای یک مجوعه دار حرفه ای را ندارد. کلکسیونر ها معمولا فندک هایی با چاپ خاص یا مربوط به رویداد های خاص را خریداری و به صورت کلکسیونری نگهداری می کنند. برخی از آنها به شرح ذیل است:
– بزرگداشت وقایع تاریخی، مانند فرود اولین انسان بر روی کره ماه
– تبلیغات تجاری یک برند، مانند کوکاکولا یا اسپرایت
– حکاکی شخصیت های خاص
– حمل و نقل، توتون، محصولات خاص و…
– کمل (شتر) فندک مورد علاقه کلکسونرهاست
– تم نظامی (امریکا). کشتی، شاخه های نظامی خاص، ماشینهای نظامی که معمولا بسیار رنگی و جذاب هستند. جنگ ویتنام که در تاریخ امریکا بسیار تاثیر گذار بوده است.
– سازمان های دولتی (مانند ناسا)
– سفارشات استودیوهای فیلم سازی که برای تقدیر از ساخته هایشان تولید می شود.
– تم های ورزشی و تم هایی در فضای بازی و مسابقات
– گوزن، سگ، اسب، ماهی و سایر حیوانات
– سال ساخت
– عکس هنرمندان
– زیپوهایی که سالها قبل تولید شده اند ولی تم آنها با سیاست روز دنیا مطابقت ندارد.
– زیپو هایی با روکش چرم که بسیار سفارشی ساخته می شوند.

– فندک های ارمور (مخصوص تریک)
– اندازه های خاص (اسلیم، باتمز آپ، وینتیج و…)
– لولا (لولا از داخل، لولا از خارج یا لولاهای پرس)
– مجلات و بولتن های زیپو
– تبلیغات زیپو (کالای تبلیغاتی)
– فندک های چاپ لایسنس (چاپ شده در اروپا یا ژاپن)
در صورتی که شما تمایل به جمع آوری و کلکسیونری فندک زیپو دارید، بهتر است یکی از شاخه های ذکر شده در بالا را انتخاب کنید. چرا که کلکسیون های جمع آوری شده به صورت بالا ارزش بالاتری نسبت به جمع آوری بدون هدف و متفرقه فندک زیپو دارد.

پوستر ها و تبلیغاتی که شرکت زیپو در چند سال اخیر انجام داده است:

آیا کلکسیونرهای سیگار می کشند؟
بسیارند افرادی که تصورشان از صاحبان زیپو “سیگاری قهار” یا “Heavy Smoker” است در حالی که حقیقت به گونه ای دیگر است. حقیقت این است که “سیگار” بسیار زیان آور و عامل اصلی سرطان است و در دنیای امروزی بسیاری از افراد سیگاری باید دنبال جایی بگردند که استعمال دخانیات در آنجا آزاد باشد.
مثلا تا ۵۰ سال پیش فرد سیگاری در هر جایی می توانست سیگار خود را روشن کند (تاکسی، اتوبوس، رستوران، اکثر تجمعات و حتی میهمانی ها) ولی با فرهنگ سازی هایی که صورت یافته در اکثر محافل و اماکن استعمال دخانیات ممنوع است. (مثلا در سال های بین ۱۹۰۰ تا ۱۹۴۸) استعمال دخانیات یکی از نشانه های تجدد و پیشرفت به حساب می آمد ولی در دهه های اخیر با توجه به زیان های سیگار این امر نکوهیده به شما می آید.
پس استعمال دخانیات در حال حاضر امری سخت، نا هماهنگ با جامعه و نکوهیده است. پس چطور استفاده از فندک زیپو ریج گردید؟
سربازان و خیل عظیم طرفداران:
در طول جنگ جهانی دوم ارتش امریکا خیل عظیمی از مصرف کنندگان سیگار را دارد تا جایی که سیگارهایی با نام “Lucky Strike” متولد شدند. سربازان سیگار می کشیدند و تقریبا سیگار به رایگان بین سربازان توزیع می شد ولی وسیله روشن کردن آن به عهده سرباز بود.

فندک زیپو، با بدنه بسیار مقاوم و همچنین وسیله ای مورد نیاز برای هر سرباز پا به صحنه می گذارد. روی آن کنده کاری می شود، وسیله تجملاتی یک سرباز است (خیلی از سربازان با فندک زیپو خود به سایر سربازان فخر می فروختند) و وسیله ای برای روشن کردن سیگار!
” مدل دیگر آن در جامعه، خودرو هامر است که ذاتا خودرویی جنگی طراحی می گردد ولی خریداران خصوصی زیادی را به خود جذب نموده است”
در حال حاضر بسیاری از کلکسیونر های فندک زیپو اصلا سیگاری نیستند. آنها زیپو های خاص را خریداری و نگهداری می کنند. نو بودن آن خریداری شده امر واجب برای آنهاست. حتی بعضی از آنها فتیله را از مغزی فندک جدا کرده و به صورت جداگانه نگهداری می کنند تا به هیچ یک آسیبی نرسد. کلکسیونرها معمولا از دسته های اشاره شده در بالا (طبقه بندی کلکسیونر های زیپو) پیروی می کنند و این گروه ها حتی کلوب های زیپو را هم دارند که چند کلکسیونر (۱۰ تا ۲۰۰) کلکسیون خود را با هم به نمایش می گذارند.
آیا کلکسیونری، یک سرمایه گذاری است؟
فندک زیپو یک محصول خوب و با کیفیت با طرح ها و چاپ های بسیار مخصوص است. بدنه مقاوم و ساختار و طراحی بسیار ساده ولی در عین حال کارا این وسیله را ارزشمند ساخته است.
بعضی از زیپو های قدیمی با توجه به تم تولید شده آن حتی تا هزاران دلار فروخته می شوند و طالبان زیادی دارد، فندک هایی که شاید چندصد دلار خریداری شده باشد.
“به نظر من فارق از هزینه ای که برای خرید آن می شود (مثلا شخصی می تواند هر سال ۱ فندک زیپو بخرد) بعد از ۱۰ سال کلکسیون مطلولی خواهد داشت و خود این امر (کلکسیونری) کار جالبی است”

1656038_10153735898315029_786692350_n
زیپو جعلی یا فیک:
فندک زیپو غیر اصل یا فیک یا جعلی فندک هایی هستند که توسط شرکت زیپو “Zippo Manufacturing Company” ساخته نشده است. ممکن است این فندک ها خوب طراحی و ساخته شده باشند یا حتی بصورت بصری تمایزی بین آن و یک زیپو دیده نشود ولی حقیقت این است که این یک کالای فیک است و یک کلکسیونر یا عرضه کنندگان حرفه ای زیپو به راحتی این امر را تشخیص می دهند!

کد 21 - قیمت 485000 تومان

چگونه می توان بفهمیم که کدام زیپو فیک است؟
کلکسیونرهای با تجربه فیک را تشخیص می دهند. به شما توصیه می شود اکیدا از خرید زیپو از فروشندگان متفرقه بپرهیزید چرا که بسیاری از فروشندگان با فروش فندک فیک به جای اصلی و آنهم با تخفیف دادن، در حقیقت کالای قلابی به شما می فروشند. در حالی که فروشندگان معتبر حتما کالای اصل را به شما خواهند فروخت.

شرایط عضویت در کلوب کلکسیونرهای پیپ و زیپو ایران:
این کلوب فقط مخصوص مباحث عنوان شده فوق است. لذا با توجه به سیاست کلی و عدم ورود افراد بدون تقرب به کلکسونرها و پرداختن به مباحث دیگر و یا جک گویی (منظور طنز گویی نیست) و یا هرز نوشتاری خلاف مقررات این کلوب می باشد. رعایت این مطلب، فضای باز و کاملا شفاف و دوستانه را به همراه خواهد داشت، شاید هم این یکی از میراث ما به آیندگان باشد.
قیمت گذاری:
قیمت گذاری فندک های زیپو بر اساس استاندارد های خاصی توسط کارشناسان و خبرگان خصوصی و کلکسیونرها یا عرضه کنندگان حرفه ای باید صورت گیرد.
تعدد چاپ: هر چقدر آن فندک بیشتر چاپ شده باشد ارزش بیشتری دارد. (پر طرفدار تر است)
وضعیت: فندک اگر استفاده نشده باشد ارزش بیشتری دارد.
سن: هر چقدر زیپو مسن تر باشد گرانتر خواهد بود.
لیمیتد ادیشن: هر چقدر تیراژ تولید آن محدود باشد (زیر ۱۰ هزار) ارزش بیشتری دارد.
حکاکی: نوع حکاکی آن هر چقدر عمیقتر باشد گرانتر است. اگر روی آن نقاشی شده باشد گرانتر است. (نقاشی لیزر)
اندازه: زیپو ها شکل های مختلفی دارند. اسلیم، رگولار، ۱۹۴۱، باتمز آپ و …
استیک (چسب): روی آن چیزی چسبیده است، ادیشن خاصی به شما می آیند.
جمع بندی، ارزش زیپو به همه موارد بالاست!

زیپو من چند ساله است؟
وب سایت هایی که به شما کمک می کنند بفهمید زیپو شما چند ساله است کم نیستند. در اینجا از نظر آقای دیوید پور که خود نگارنده کتاب “زیپو، فندک برتر” است استفاده شده است. در ضمن از مرجع وب سایت smokerstuff.com نیز می توانید استفاده کنید که بسیار معتبر است.
۱۹۹۳: زیر فندک صاف است. از همه مدل ها بلندتر است.
۱۹۳۴-۱۹۳۶: زیر صاف، گوشه ها مربع و لولا خارج است.
۱۹۳۶-۱۹۳۷: زیر صاف، گوشه ها مربع و لولا بیرون است.
۱۹۳۸-۱۹۴۵: پایین گرد و گوشه ها گرد است.
۱۹۴۶-۱۹۵۳: ۲۰۳۲۶۹۵#
۱۹۵۳-۱۹۵۵: ۲۵۱۷۱۹۱#
۱۹۵۵-۱۹۶۵: زیر صاف، نوشته زیپو و تعدادی نقطه برای تصریح تاریخ.
۱۹۶۶-۱۹۷۳: تعدادی خطوط عمودی
۱۹۷۴-۱۹۸۱: تعدادی اسلش
۱۹۸۲-۱۹۸۶: تعدادی بک اسلش
۱۹۸۷-۱۹۹۹: اعداد لاتین
۲۰۰۰: حک زیپو، سال به دو رقم نوشته شده یعنی ۱۳ به معنای سلل ۲۰۱۳ یا ۰۷ به معنای سال ۲۰۰۷ و حروف برای ماه تولیدی. A,B,C,D,E,F,G,H,I,J,K,L به معنای ۱۲ ماه از ژانویه تا دسامبر.
شناخت زیپو های ساخت سالهای زیر ۱۹۵۳ دشوار است. توجه به آلیاژ نوع ضرب، حروف عنوان شده عمق ضرب و.. به شما کمک خواهد کرد، در این زمینه از نظر کارشناسان این فن استفاده کنید.
چگونه می شود بیشتر در مورد آن دانست؟
مسلما دانش و تجربه در هر کاری رهنمون انسان بوده است. شما هر چقدر بیشتر بدانید انتخاب درست تری انجام خواهید داد، حتی به دیگران هم می توانید کمک کنید. استفاده از منابع و سایت های خارجی، مجلات و کاتالوگ ها، نظر مخصصان و سایر کلکسیونرها راهنمای شما خواهد بود.
از کجا پیدا کنم؟
شاید کمی ابزار تمایل، شما را راهنما شود. دوستان، پدر بزرگ ها، خاله ها و بسیاری حاضرند زیپو خاک خورد خودشان را به شما بدهند، شاید هم برای شما هدیه بخرند.
زیپو را می توان در عتیقه فروشی ها، دست دوم فروشی ها و یا در کمد سمساری ها هم جست.
در ضمن می توانید از فروشگاه های معتبر اصل آن را بخرید.

زیپو چه چیز های دیگری تولید می کند؟
تا حالا بجز فندک اقلامی مانند سگک پول، سگک کمربند، نامه بازکن، خودکار، ساعت مچی، ساعت جیبی، چاقو، زنجیر کمربند و فندک زیپو بلو (فندک توربینی از جنس سرامیک، با شعله تیز و سوخت گازی که تا ۸۰۰ درجه گرم می شود) را تولید کرده است.

 

این مقاله به قلم آرتین نگاشته شده است و تحت قانون کپی رایت است.
از منابعی کمک جسته ایم:
www.zippo.com
www.smokerstuff.com
www.zippogallery.com
www.en.wikipedia.org/wiki/Zippo
www.encyclopedia.com/topic/Zippo_Manufacturing_Company.aspx

اشتراک گذاری

7 دیدگاه دربارهٔ «زیپو، ۸۰ سال تجربه»

 1. سلام
  تشکر از آرتین عزیز به خاطر مطلب جالب و جامع اش. چندتا سوال دارم:
  1- می خواستم بدانم چگونه می شد در کلوب کلکسیونرهای پیپ و زیپو ایران عضو شد؟ آدرسی ازش نیست. در گوگل هم سرچ کردم همچین چیزی نیافتم.
  2- در بخشی نوشته اید که میتوانیم عکس زیپو را وایبر کنیم تا اصل یا فیک بودنش را تشخیص داد، ولی شماره ای ذکر نشده است.
  3- از کجا می شود فهمید که زیپو نو است یا کار کرده؟ چون مغزی زیپو قابل تغییر است و می توان مغزی نو داخلش گذاشت.

  1. سلام
   من دارم با اعضا کیکلسون صحبت می کنم اونها هم راضی هستن که بیان توی وایبر.به محض توافق شماره موبایل وایبر رو اعلام می کنم.
   حتما هفته آینده این کار انجام خواهد شد. حتما اون موقع میتونید عکس های زیپو رو بفرستید تا اعضا نظر بدن.
   بله، مغزی قابل تغییره. پس اگه بدنه انقدر نو هست که شما را به شگ بندازه و داخلش هم اثری از جابجا شدن مغزی نیست، پس حتما فندک نو است.

 2. سلام. تشکر از مطا لب خو بتون

 3. با سلام به آرتین عزیز و تشکر از مطالب خوبتون

  میخواستم بدونم شما زیپو های مخصوص پیپ موجود دارید؟

  1. بله. کروم، بلک میت و سفارش ساهین با قیمت 120 و 130 و 240

 4. سلام من مغزی زیپوم لقه چکار کنم

  1. سلام
   این مشکل برای همه زیپوها پس از مدتی استفاده به دلیل پرس شدن در بدنه اتفاق می افتد. کافیست با دمباریک کوچک زیر مغری را کمی باز کنید.
   این سرویس سالی یک بار اتفاق می افتد
   فیلم روش سرویس در اپارت کافه ارتین موجود است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.