چگونه سیگاربرگ اصل بخریم

P_20160414_145846_MT_1

سیگاربرگ یکی از خریدهای گرانقیمت هر اسموکر می تواند باشد که با توجه به قیمت، هیچ مصرف کننده ای دوست ندارد کالای معیوب و یا بی کیفیت خریداری کند. در مقالات گذشته به تاریخچه آن اشاره شده است و در این مقاله به روش های تشخیص سیگاربرگ سالم، نحوه نگهداری و ایج کردن و همچنین روش های روشن کردن ان خواهیم پرداخت.

مواردی که در انتخاب سیگار برگ بسیار مهم هستند:
۱- رطوبت:
زمان خرید میبایستی رطوبت استانداری داشته باشد، نه آنقدر خشک باشد که به سرعت بسوزد و پودر شود و نه آنقدر مرطوب باشد که نسوزد.
۲- نوع:
اگر اسموکر آماتور هستید پیشنهاد می شود حتما از جای معتبر خریداری کنید تا بتوانید از پیشنهاد و تجربه فروشنده بهره ببرید. فروشگاه های زیادی را می توان یافت که سیگاربرگ عرضه می کنند ولی ممکن است کالای مرغوبی عرضه نکنند، این را به یاد داشته باشید که هیچ فروشنده ای دوست ندارد کالای معیوب بفروشد ولی ممکن است به دلیل تجربه کم این امر صورت یابد.
۳- ضخامت:
از این نظر به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در عکس نام آنها و ضخامت را می بینید ولی به یاد داشته باشید خرید محصول سالم از اهمیت بالایی برخوردار است و ضخامت نمی تواند عامل تعیین کننده کیفیت باشد. بسیاری از سیگاربرگ های قلابی یا تجاری ضخامت بیشتری دارند تا برای خریدار آماتور جذابیت بیشتری داشته باشند.
۴- ایج:
فروشندگان حرفه ای معمولا برندهای مختلفی را عرضه می کنند و دلیل آن تنوع در فروش محصول و همچنین انتخاب کالای مورد نیاز بر اساس کیفیت و تازگی آن است. برخی از انها ممکن است پس از خرید سیگار آن را مدت زمان معینی در شرایط خاص نگهداری کرده و بعد عرضه کنند که در این صورت سیگاربرگ را ایج کرده اند.
سیگاربرگ های ایج شده کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به هم ردیف های تجاری خود دارند و اسموک آنها نیز به مراتب بهتر و با کیفیت تر است. پس در زمان خرید سیگاربرگ به مدت زمان نگهداری آن توسط خریدار توجه کنید.
چه چیزی اسموک را مطلوب می سازد؟
تئوری کربن! شاید برای اولین بار باشد که در مقاله های ایرانی به تئوری اصلی اسموک یعنی کربن اشاره می شود. زنجیره هستی بر اساس کربن چیده شده است و همه مواد چرخه ای بر این اساس را طی می کنند که به آن چرخه کربن گفته می شود. هر چقدر چرخه کربن درست تر طی شود کیفیت بالاتر خواهد بود.
مثلا هضم گوشت خام برای انسان دلنیشن تر و مطلوب تر است یا گوشت کباب شده؟ در کباب کردن (پختن) در دحقیت به وسیله گرما ماده به کربن نزدیکتر شده و طعم لذیذ تر و مقبولتری به خود می گیرد. اسموکر های سیگارت، پیپ و سیگاربرگ ها با نزدیک کردن ماده به حالت کربن سعی در اسموک بی نقص دارند. اگر توتون یا سیگار برگ رطوبت بالا یا پایینی داشته باشد پروسه کربن کردن آن دچار اختلال خواهد شد.

توجه: کربن عامل اصلی سرطان و برای سلامتی جدا زیان دارد.

cigars2

انوع سیگاربرگ:
سیگاربرگ ها به چند دسته تقسیم می شوند که به آن اشاره خواهد شد، به یاد داشته باشید که نوع سیگار برگ نمی تواند بیانگر کیفیت آن باشد و برای انتخاب سیگار برگ خوب باید تجربه کسب کرد.
۱- سیگاریلو:
نزدیکترین فامیل سیگارت (سیگار های تجاری که در سوپر مارکت ها به فروش می رسند) سیگاریلو است. در سیگاریلو توتون پیپ در ورقه ای از کاغذ پیچیده می شود و روی این کاغذ پودر برگ پاشیده می شود یا ورقه ای برگ پیچیده می شود. معمولا سیگاریلو ها با دهنی عرضه می گردند که ممکن است دهنی آنها چوبی و یا پلاستیکی باشد. گونه هایی که دور آن برگ پیچیده شده است ممکن است با فیلتر هایی شبیه سیگارت عرضه شود که به نظر کیفیت مقبول تری دارد.
سیگاریلو به دلیل آنها بیشتر یک محصول تجاری و ارزان قیمت میباشد در بسته بندی یا لفاف خاصی عرضه نمی شود و به همین دلیل هم خشک شدن همیشه آن را تهدید می کند. معمولا به دهنی اسانس تزریق می شود تا اسموک مطلوبتری داشته باشد ولی در کل سیگاریلو اسموک تلخ تر و گرمتری نسبت به بقیه سیگار برگ ها دارد و مزه کردن آن در هوای خنک مطلوبتر خواهد بود.
۲- سیگار:
سیگار یا همان سیگار برگ انواع مختلفی دارد که در بالا اشاره شد البته ضخامت و بزرگی نمی تواند گویای کیفیت باشد و عوامل زیادی در کیفیت مطلوب سیگار برگ مهم هستند. اگر تجربه زیادی در انتخاب سیگار برگ ندارید سعی کنید سیگار برگ هایی خریداری کنید که در لفاف های آلومینیمی یا پلاستیکی نگهداری می شوند یا فروشنده آن را در هومیدور خود ایج کرده است. با این کار شما نهایت دقت را در انتخاب کرده اید و اگر شانس یار باشد کالای مطلوبی خریداری کرده اید. اگر اسموکر هستید و تجربه بیشتری دارید سیگار برگی را انتخاب کنید که ضخامت مقبولی داشته باشد و اگر به بدنه آن دست بزنید خشک نباشد و یا حالت خمیری نداشته باشد.
اگر رنگ آن کمی تیره و برند معتبری باشد حتما گزینه مناسبتری خواهد بود، در ضمن توجه کنید که فروشنده محصول مورد عرضه را کجا نگهداری می کند. همه سیگار برگ ها برای نگهداری احتیاج به هومیدور دارند و از خرید سیگار برگ هایی که در مجاورت هوا بوده است جدا خودداری کنید چرا که معمولا خشک هستند.
چرا بسیاری از عکس های تجاری سیگار برگ، آن را به صورت سوخته و با انبوهی از خاکستر که هنوز حالت خود را نگه داشته است نشان می دهد؟
اگر محصول خریداری شده از کیفیت مقبولی برخودار باشد و شما خرید درستی انجام داده باشید، اگر سیگار برگ شما به درستی ایج شده باشد و محصول تجاری نباشد، اگر برگ به کار رفته در آن کیفیت خوبی داشته باشد و به درستی پیچیده شده باشد و اگر که شما اسموک خوبی داشته و پک های عمیق و سنگین به سیگار برگ نزنید سیگار برگ شما شبیه همین عکس خواهد بود.

پس در حقیقت اسموکر های سیگار برگ با نشان دادن عکس سیگار اسموک شده خود به همدیگر می فهمانند که از تجربه خوبی در خرید، نگهداری و اسموک بهره می برند. سیگار برگ هایی که به درستی ایج شده باشند حالت چسبندگی بهتری در برگ ها صورت می گیرد و خاکستر ناشی از سوختن آن هم از پایداری بالاتری برخوردار خواهد بود.

P_20160414_145822_MT

چطور سیگاربرگ قلابی نخریم؟
به دلیل گران قیمت بودن سیگار برگ بسیاری از سازندگان متفرقه، مارک و برند سازندگان معتبر را روی سیگار برگ می چسبانند تا بتوانند محصول خود را با قیمت بالاتری یه فروش برسانند. هر قدر ضخامت سیگار بیشتر باشد راحت تر می توان قلابی بودن آن را تشخیص داد و هر قدر سیگار برگ بزرگتر باشد برای اسموکر آماتور جذابتر است، رابطه جالبیه!
سیگار برگ زمان خرید حتما باید از هومیدور خریداری شود، محصولی که خریداری می کنید نباید پرپر شده باشد و یا جوش زده باشد. سیگار برگهای قلابی به سرعت پرپر (خرد می شوند) می شوند و یا روی آن جوش هایی دیده می شود که اسموک را مختل می سازد. به هیچ وجه سیگار برگ ترک خودره و یا شکسته نخرید، هر قدر هم به شما تخفیف بدهند فایده ای ندارد و غیر ممکن است شما از اسموک آن لذت ببرید.

چگونه سیگار برگ را آتش بزنیم؟
دو وسیله می تواند در آتش زدن صحیح به شما کمک کند، کبریت و فندک های پریموسی که شعله تندی دارند. فندک های پریموسی به دلیل آنکه میبایستی محل خروج آتش را از جنس سرامیک بسازند تا زمان روشن کردن مجدد یا روشن نگه داشتن مقاومت بالایی داشته باشد، حرارت آن مناسب و مرغوب است و برای روشن کردن پیشنهاد میگردد.
در آن طرف میدان طرفداران کبریت هم بسیار زیادند که روشن کردن درست را نیمی از استعداد خود می دانند. روشن کردن با کبریت این امکان را به مصرف کننده می دهد تا پروسه کربن کردن سیگار برگ را با وسواس و حوصله بیشتری ادامه دهند.

smoking-parts

در روشن کردن سیگار برگ باید ابتدا Neck یا سر سیگار را با کبریت سوزاند و به هیچ وجه پک نزد، این کار با دوبار انجام دادن (۲ کبریت) کیفیت مقبولی خواهد داشت و در پایان میبایستی چند پک کمی قوی به همراه داشته باشد، سیگار برگ اماده استفاده است.
دو باور نادرست:
– سیگاربرگ را باید در یک مرحله تمام کرد: سیگاربرگ می تواند تا دو یا نهایتا سه بار خاموش شده یا به اصطلاح رست داشته باشد و در بار آتی استفاده شود.
– سیگاربرگ بعد از خاموش شدن و مجددا روش کردن طعم نامطلوبی دارد: در اثر روشن کردن مجدد، طعم آن کمی تلخ تر می گردد که عادت سیگار برگ همین است و معمولا اسموکر با با این مطلب آشتی می کنند.

خاموش کردن چطور اتفاق می افتد؟
سیگاربرگ برای روشن ماندن احتیاج به پک های زیادی ندارد (یک پک در دقیقه) ولی اگر چند دقیقه استفاده نشود خاموش می شود. در صورتی که تصمیم به خاموش کردن آن می گیرد هیچ وقت سر آن را مانند سیگارت له نکنید و اجازه دهید سیگار به آرامی خاموش شده و بگذارید در کنار زیر سیگاری بماند و از گذاشتن آن در جای درب بسته اجتناب کنید چرا که اگر دوباره داخل تاب قرار دهید بوی بسیار نا مطلوبی خواهد گرفت.

یادداشت من:
این مقاله می تواند ادامه داشته باشد به شرطی که اسموکرهای ایرانی مقالات یا نظرات خود را با ما در میان بگذارند.

این مطلب تحت قانون کپی رایت است و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.
این وب سایت حاوی مطالبی در مورد دخانیات است و همه بازدید کنندگان آن میبایستی بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد. (این مطلب در تمام صفحات سایت درج شده است)
هدف این مقاله تبلیغ کالایی نیست و عکس های به کار رفته صرفا برای تفسیر مقاله به کار رفته است.

منابع بیشتر

منابع بیشتر

دیدگاه (20)

 1. سروش نفیسی ۱۳۹۵-۰۱-۲۹ پاسخ

  مطلب بسیار جالب و آموزنده ای بود که نظر من را به خود جلب کرد . نکات بسیار مهم که شاید برای خیلی ها تازگی داشته باشد

 2. پ ۱۳۹۵-۰۳-۲۷ پاسخ

  یک سوالی که ذهنمو درگیر کرده و شاید سوال خیلی ها باشه اینه که دود سیگار برگ رو باید تو ریه فرستاد یا مزه کردن و در دهان نگه داشتن کافیه؟ چطوری میشه از نهایت گیراییش بهره برد؟

  • admin ۱۳۹۵-۰۳-۲۷ پاسخ

   دود سیگار برگ را داخل نمیدن و به قول شما در دهان میچرخانند

 3. علی مظففری ۱۳۹۵-۰۴-۲۴ پاسخ

  سلام خسته نباشید…یه سوال داشتم…شما تو شهرای دیگه نمایندگی یا آشنایی ندارین؟چون تا یه مدتی از مشهد تکون نمیتونم بخورم…

  • admin ۱۳۹۵-۰۴-۲۴ پاسخ

   سلام
   متاسفانه در شهر مشهد نماینده نداریم.
   میتونید کالای مورد نیاز خود را به صورت تلفنی سفارش بدین.

 4. عليرضا ۱۳۹۶-۰۲-۰۸ پاسخ

  جای معتبری خواندم سیگار را بهتر است با فندک های بنزینی روشن کرد به دلیل حفظ بو و اسموک مطلوب. شخصا طرفدار فندک های زیپو هستم که به نظر می آید این دو رابطه خوبی دارند. من ساکن تهران هستم و تازه وارد، بهترین برند یافت شدنی در تهران که کیفیت بی نظیری داشته باشد را کجا میتوانم تهیه کنم؟ و قیمت آن چقدر است؟

  سپاسگزارم

 5. مم زز ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ پاسخ

  ببخشید داخل شهر شیراز یه نمایندگی خوب سراغ ندارید که بتونم سیگار برگ بخرم

  • آرتین آبراهامیان ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ پاسخ

   سلام
   خیر

 6. hutson ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ پاسخ

  درود.من جایی خوندم که مهمه چجور سیگار برگ رو روشن کنی،اگر با فندک گازی یا بنزینی روشن کنی به دلیل نوع مواد اتش گیرندش(بنزین یا گاز)سیگار برگ هم کمی به این طعم و بو اغشته میشه و اسموک خوبی نخواهد داشت و بعدگفته بودن کبریتهایی مخصوص خود سیگار برگ هست،چون کبریت بعد از اتش گرفتن بوی گوگرد و…ذاره و ممکن اسموک رو خراب کنه باید کبریت مخصوص استفاده بشه

  • آرتین آبراهامیان ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ پاسخ

   نحوه روشن کردن سیگار برگ در طعم آن بسیار موثر است. یعنی مثل پیپ باید به درستی کربن شود.
   برای این کار دو عدد کبریت را روشن کنید و سر سیگار برگ را کاملا سیاه کنید. سپس دوباره دو کبریت را با هم روشن کرده تا نیمه کبریت سیگار را سیاه کنید سپس پک برنید.
   فندک های گازی توربینی یکی از بهترین روش های روشن کردن سیگار برگ است. برای دیدن فیلم ایکون یوتیوب روی وب سایت سمت راست را کلیک کنید

 7. Hutson ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ پاسخ

  ممنون از توضیحاتتون،من دوباره سرچ کردم،با فندک بنزینی چندان مشکلی نداره و بهتره.ولی یک سوال درباره سیگار برگ داشتم اول اینکه برگهای امریکایی بهتره یا کوبایی؟و اینکه سیگار برگهایی که هرنخ بین 50 تا 70 هزارتومن به فروش میره سیگارهای خوب و اصل هستن یانه؟

  • آرتین آبراهامیان ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ پاسخ

   1- هر دو در صورتی که برند معتبری باشند عالیه
   2- لطفا با آگاهی خرید کنید (فقط ایتم قابل توجه برای کسانی است که آشنایی به خرید کالا مورد نظر دارند)

   برای خرید سیگار برگ شعبه میرداماد توصیه می شود

 8. نسترن ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ پاسخ

  ممنون خیلی خوب توضیح دادین سیگار برگ رو ، دنبال یه همچین مطلبی بودم

 9. آرمین ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ پاسخ

  سلام
  چرا نباید دود سیگار برگ را داخل داد ؟
  پس معنی نیکوتین و گیرایی چی میشه ؟
  من همیشه تو میدم و البته عاشق پک سنگین به سیگار برگ هستم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • آرتین ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ پاسخ

   سلام
   اسموک سیگار برگ به این صورت است که دود داخل داده نمی شود و از طریق زبان جذب می شود. اتفاقا اگر مدتی این روش را تمرین کنید میبینید که خیلی خیلی جالتر خواهد بود و به همان چیزی که شما گفتید خواهید رسید. پک های سنگین هم میتونه بعضی اوقات گزینه مناسبی باشه …

 10. سجاد ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ پاسخ

  سلام. دوست عزیز من از چهار سال پیش که از ایتالیا اومدم دنبال سیگار توسکانا مرغوب میگردم اما پیدا نمیکنم تو ایران. اگر جایی رو در تهران میشناسین لطفا معرفی کنید.

  • آرتین ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ پاسخ

   سلام
   سیگار برگ گونه توسکانی “نه برند توسکانا” گونه ای است که از برگ کنتاکی هم استفاده می شود و سیگار برگ شبیه مخروطی دو طرفه است. اسموک آن کمی تند تر و تلخ تر است و برخی گونه های آن در شعب موجود است …

 11. محمد مهدی ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ پاسخ

  عمو یه سوال داشتم میخواستم بدونم ما که آماتور هستیم بیایم به شعبتون میتونین کمی راهنماییمون کنین؟درخصوص روشن کردن سیگار و انتخوابنوع سیگار و طعمش

  • آرتین ۱۳۹۷-۰۵-۳۱ پاسخ

   دایی جان در سایت فیلم ها مقالات زیادی برای کمک به شما هست که میتونین مطالعه کنید ولی در هر صورت ما کمک خواهیم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.