نوشته شده در 5 دیدگاه

قوانین جدید دخانیات، ممنوعیت یا محدودیت

چند روزی است که مسئولین از ادامه طرح مبارزه با دخانیات خبر می دهند. طبق مقررات جدید تولید و عرضه انواع توتون های معسل ممنون میباشد. قوانینی که با منع عرضه قلیان در بسیاری از اماکن از چند سال پیش شروع شد ولی با توجه به مشکلاتی که پیش آمد تقریبا اجرای آنرا محدود کرد. البته قوانین مربوط به عرضه قلیان بسیار شفاف تر شده است ولی گزارش ها حاکی از تولید غیر مجاز یا فیک توتون معسل می دهد، مسئله ای که وزارت بهداشت را ناچار به اقدام نموده است. طبق گزارش منتشره در وب سایت ایسنا به گفته کمیسیون بهداشت مجلس در برخی توتون های قلیان مواد غیرمجاز مشاهده شده است.

قانون جدید عرضه انواع توتون و سیگارت معسل یا اسانس دار را محدود کرده است. نگاه کوتاهی به مقررات عرضه توتون ها اسانسی در سایر کشورها داریم. در آلمان و به طبع آن در اروپا انواع توتون های پیپ و قلیان با اسانس عرضه می شود ولی در توتون قلیان های عرضه شده در اروپا این مقدار اسانس معمول در کشور ما غیر مجاز است. در ترکیه وارات توتون به کلی ممنوع است ولی با اینکه توتون قلیان تولید نمی شود در بسیاری از فروشگاه های قلیان میوه ای عرضه می شود و استقبال خوبی ه داشته است. عرضه این محصول همچنین در کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین عراق، افغانستان و بسیاری از کشورهای اروپایی با توجه به استقبال مشتریان بسیار پرطرفدار است.

توتون قلیان در کارخانجات به چه ترتیبی تولید می شود. توتون ایرانی در اسانسی که تولید کنندگان آنرا سس می نامند خوابانده می شوند و تقریبا بدون پروسه و فراوری خاصی عرضه می شوند. وزن سسی که توتون در آن به عمل می آید می تواند تا چند برابر وزن توتون هم برسد. اسانسی که باید بسوزد حاوی گرانول هایی است که در حرارت خاصی آزاد می شوند، این گرانول ها حاوی عطر و طعم میباشند و اگر انتخاب این گرانول ها به صورت درستی انجام نشده باشد ممکن است توتون قلیان به سرعت دود کند و از بین برود، البته اگر گرانول ها در زمان مقرر عمل نکند طعمی آزاد نخواهد شد. قلیان معسل حاوی چندصد ماده شیمیایی که برای مصرف کنندگان آن می تواند بسیار خطرناک باشد و عوارضی به همراه داشته باشد حالا اگر مواد غیر مجاز دیگر هم به آن اضافه کنیم کلکسیون خطرات آن کامل خواهد شد.

ولی آن ممنوعیت تولید و عرضه آن در داخل می تواند به کم کردن مصرف آن بینجامد یا راه راه برای کسب سود بیشتر به روی کارگاه های غیر مجاز و واردات غیر قانونی آن باز می کند، سوالی که قبل از تصمیمات شتابزده در این خصوص باید اتخاذ کرد. البته در گزارش ایسنا به وصرف قلیان توسط جوانان و نوجوانان هم اشاره شده است، یعنی گروهی از مصرف کنندگان زیر هجده سال دارند و فروش دخانیات به این افراد ممنوع است، حال با این تفاسیر آیا باید مصرف کننده را محروم کرد، تولید کننده و وارد کننده را زیر زره بین برد، اماکن عرضه آن را کنترل کرد یا در نهایت از فرهنگ سازی شروع کرد؟ اینکه چرا نوجوانان و جوانان گرایش به مصرف دخانیات دارند یا پیدا کرده اند معظلی اجتماعی است که میبایستی با راهکارهای اجتماعی به حل آن پرداخت و ممکن است سیاست های دستوری نتواند گره از کار جوانان باز کند. افزایش امکانات عمومی و خصوصی به گونه ای که جوانان اوغات فراغت خود را به سلامت سر کنند، حل مشکل بیکاری یکی از دغدغه های کلی آنان را پوشش خواهد داد، معظلی که حاکی از مشکلات فراوان در سطح جامعه دارد و…

در مقررات جدید توتون سیگارپیچ و توتون پیپ هم به چشم می خورند. البته توتون های سیگار پیچ و توتون پیپ فرایند فراوری پیچیده ای دارند و تولید داخلی نداریم ولی به قولی خشک و تر با هم می سوزند. البته باید کمی دقیقتر به تعداد مخاطبین دخانیات نگاهی انداخت و قوانین را دقیقتر برسی کرد و از تجربه سایر کشورها در این زمینه سود جست.

سیگارت:

یا همان سیگار که مصرف عمومی بسیار بالایی دارد و به قولی گردش مالی آن بسیار زیاد است. در گروه توتون ها سیگارت بیش از ۹۰% گردش مالی را به خود اختصاص داده است و دولت هم سهم بالایی در اخذ مالیات از این گروه دارد و من هم شرکتی خصوصی تولید کننده سیگارت سراغ ندارم و بیشتر حضور دولت در این بخش به چشم می خورد ولی چرا این گروه نظارت کمتری را شامل می شود را نمی توان به گردن منافع مالی آن انداخت. قیمت سیگارت در ایران بسیار پایین است، حتی با ۱۰۰۰ تومان یعنی حدود ۲۵ سنت دلار می توان سیگارت خرید. در اکثر کشورهای جهان سیگارت قیمتی کمتر از ۴ دلار یا به قولی ۱۶۰۰۰ تومان ندارد و این حداقل قیمت آن است. بسیاری از کشورها هم تجربه خوبی از گران شدن سیگارت دارند و سود حاصل از آن به را عنوان سوبسید در اختیار بخش بهداشت، آموزش و پرورش، مبازره با دخانیات و فرهنگ سازی قرار داده اند، موردی که کمبود ها را در ایران پر رنگ تر ساخته است.

سیگاریلو:

بازار سیگاریلو خیلی محدود و کوچک است و طرفداران آن هم کم است و قیمتی بالاتر از سیگارت را دارد. بسیاری از سیگاریلو ها به صورت اسانسی عرضه می شوند، عرضه و تولید سیگاریلوها در اروپا رایج است.

سیگاربرگ:

بازار سیگاربرگ محدودتر و یا در بهترین شرایط برابر با سیگاریلو است. قیمت آن بسیار بالا، مخاطبان آن کوچک و خاص هستند. عرضه سیگاربرگ در اروپا، آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی و بسیاری نقاط آسیا معمول است.

به قول برخی اگر مقدار سیگارت مارلبرو وارد شده به کشور در کانتینرها پشت سر هم قرار بگیرند فاصله ای از تهران تا قزوین خواهد بود. آیا ممنوعیت های جدی موجب محرومیت های مصرف کننده خواهد شد و یا سودش به صورت سلامت وارد جامعه خواهد شد.

وضع قوانین به صورت دستوری و از موضع قدرت یکی از آفت های جامعه است. قانون به صورتی باید وضع و کارشناسی شود که اجرای آن سودی بیش از ضرر را عاید جامعه و مصرف کننده کند. آیا ممنوعیت های جدید مصرف کننده را به سمت جدید و پر خطرتری سوق نخواهد داد. معظل عرضه توتون ها غیر مجاز قلیان را باید با بازرسی ها و فرهنگ سازی و آگاه سازی مسئولین عرضه این محصول رفع کرد و همانند شرکت های اروپایی از معسل کردن بیش از حد این توتون اجتناب کرد. معظل مصرف سیگارت با فرهنگ سازی، افزایش اشتغال در سطح جامعه و دسترسی آسان افراد به سرگرمی های عمومی پیگیری کرد. عرضه توتون پیپ اسانس دار با استاندارد جهانی برابری داشته باشد (به نظرم استاندارد موجود در اروپا و امریکا سطح بالایی دارد).

با آگاه کردن مصرف کننده و فرهنگ سازی مسلما نتایج بهتری در دراز مدت به دست خواهد آمد و میبایستی مسائل اجتماعی را با راهکاری های اجتماعی حل و فصل کرد و برخوردهای دستوری نشان داده است که محفلی برای رانت خواری ایجاد می کند.

منبع خبری ایسنا

درباره سیگاربرگ بیشتر بدانید . . .

سیگاربرگ متحول می شود . . .

اشتراک گذاری

5 دیدگاه دربارهٔ «قوانین جدید دخانیات، ممنوعیت یا محدودیت»

 1. البته یادم رفته که در این مقاله در مورد ویپ (سیگار الکترونیک) هم بنویسم. طبق قانون جدید عرضه ویپ ها هم معضلاتی خواهد داشت. من در برنامه ای از شبکه BBC مطالب زیادی در مورد ویپ دیدم و در هر حال این محصول نسبت به دخانیات ضرر خیلی کمتری داره و خود شرکت های تولید کننده هم در حال برسی معایب آن هستند. در هر حال هیچ جایی در اروپا ممنوعیت عرضه ندارد و پیش داوری دولت به صورت دستوری گزینه مناسبی نخواهد بود

 2. تو ایران همه چی صلیغه ایه یعنی هر کی میاد یه چی میگه یعنی اصلن کارشناسی نمیشه که جامعه چی میخاد جونامون چرا میرن سمته دخانیات فقط به فکره منافعه خودشونن یه لایحه میدن مجلس جابلش اینجاست که رایم میاره بعد اجرایی میشه تازه بعده چند وقط میفهمن که به درد نمیخورده کاتش میکنن به نطره من قبله همه اینکارا باید توتون و سیگار تقلبی جمع بشه یعنی اصلن وجود نداشته باشه بعد بشینن با کارشناسی دقیق برسی کنن نه اینکه احساسی برخورد بشه . ممنون .

  1. حمید آقا قبل از اینکه داخل یه سایت نظر بنویسید و در مورد سیاستهای دولت مطلب منتشر کنی بهتره یه سری به کلاسهای سواد آموزی بزنی .برای آیندت بهتره.یکم رو دیکتت کار کن.

   1. سلام
    متشکرم از دیدگاه شما. متاسفانه دیدگاه آقای حمید تا حد خیلی زیادی صحت داره. یعنی کمتر کاری را سراغ داریم که به صورت کارشناسی و برای بلند مدت انجام شده باشد و حتی بعضی مواقع فعالان آن صنعت را کاملا گیج و سردرگم می کند.
    تا دلت بخواهد ما مقررات مصوب داریم، یعنی می شود هم رد کرد و هم دفاع، معمولا نهایت سیاست ها ختم می شود به رانت برای برخی افراد و ضرر برای تولید کننده و مصرف کننده و دلزدگی فعالان آن صنعت

 3. مرسی میترا خانم از این که بی سوادی منو بهم گفتین البته بی سوادی دلیل نمیشه که ادم نظرشو در رابطه با کشوره خودش نگه من نظر شخصیمو گفتم خب شاید اشتباهه تایپیم داشتم معذرت میخوام از شما که املام خوب نیست ولی فکر کنم خیلی درست گفتم که تو کشورم چی میگزره نباید بی تفاوت بود باید همه از سیاست بدوننو نظر بدن بر فرض که نظرشون اشتباه باشه ولی خب نظره هر کسی محترمه

 4. امتیاز بینندگان:4 ستاره

 5. امتیاز بینندگان:5 ستاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.