معرفی گرایندر قهوه (آسیاب)

قبل از معرفی دستگاه آسیاب قهوه باید بدانیم که ایستگاههای کاری یک باریستا از تجهیزات مختلف با نام های منحصر به فردی تشکیل شده اند و آگاهی از عملکرد هر کدام و آشنایی با این لغات در صنعت و حرفه یک باریستا امری است ضروری و اجتناب ناپذیر. پس نخست با ابزار کار یک باریستا آشنا شوید.

Espresso machine (دستگاه اسپرسو)

Espresso Grinder (دستگاه آسیاب قهوه یا گرایندر)

Tamper (برای پرس کردن قهوه )

Knock Box (جعبه تخلیه اسپرسو مصرفی)

Brushes (برس های نظافت)

Towels (حوله های نظافت )

Digital Scale (ترازوی دوز گیری)

معرفی گرایندر قهوه:
گرایندر مهمترین ابزار کار یک باریستا در کافه می باشد. قهوه هزاران کیلومتر دور تر از ما ، کاشت، داشت، و برداشت شده سپس در مراحل آماده سازی و رست شدن قرار گرفته و حال در دستان باریستا قرار گرفته تا پس از طی کردن آخرین قدم یعنی آسیاب (گرایند) شدن آماده سرو کردن شود. پس در این مرحله باریستا باید نهایت دقت را به عمل آورد چون پس از آسیاب کردن و دم کردن قهوه برگشتی وجود نخواهد داشت. در واقع این گرایندر قهوه اسپرسو است که معرف قهوه دم کرده ما می شود ونه نوع قهوه و یا درجه رست آن! آسیاب قهوه اسپرسو فقط و فقط برای آسیاب کردن قهوه اسپرسو و یا نوشیدنی هایی با پایه اسپرسو (مانند کاپوچینو، قهوه فرانسه..) طراحی شده و قهوه های دیگر همچون قهوه ترک را نمی توان با گرایندرهای معمولی باریستا آسیاب نمود.

در صنعت قهوه، دو نوع از اصلی ترین گرایندر ها برای آسیاب کردن قهوه اسپرسو و یا نوشیدنیهایی با این پایه عبارتند از: آسیاب با دوزر و آسیاب بدون دوزر که ما در این بخش شما را با اجزای هر کدام و روش کارشان آشنا خواهیم نمود.

Dosing chamber or Dosing Handel (Doser model) نوع دستی یا لمسی دوزر

آسیاب های قدیمی تر با استفاده از دسته آسیاب به صورت دستی قابل دوز گیری می باشند البته اندازه قهوه توسط باریستا کنترل می شود ولی در آسیاب های مدرن تر با استفاده از لمس یک دکمه این کار انجام می گیرد و مقدار قهوه مصرفی با فشار یک دکمه به مقدار لازم وارد گروپ می شود.

مقدار قهوه مصرفی و درجه آسیاب شدن آن در آماده سازی قهوه نقش بسزایی را ایفا می کنند. پس تیغه های آسیاب باید متناسب با قهوه انتخابی شما آسیاب شوند. اجزای تشکیل دهنده یک آسیاب عبارتند از:

Hopper (قیف) : در طول روز قیف مخصوص دانه های قهوه همیشه باید پر و آماده آسیاب شدن باشند.

Bean Release Door (دهنه خروج قهوه دانه): محلی که دانه ها ی قهوه با کنترل شما (دستی یا فشار یک دکمه) به مرحله آسیاب شدن راه می یابند.

On & Off Buttom (دکمه روشن و خاموش کردن)

Grind Adjustment Collar (تنظیم اندازه آسیاب) با استفاده از این ابزار می توانید اندازه دانه قهوه را برای آسیاب شدن بر حسب نوع قهوه درخواستی و دانه قهوه تنظیم کنید.

با استفاده از تیغه های متعددی که در آسیاب تعبیه شده اند می توانید درشت ترو یا ریز تر آسیاب کنید.

به خاطر داشته باشید که یک باریستا فقط یکبار وقت دارد با تنظیمات درست گرایندر قهوه را به بهترین نوع آسیاب کرده و آماده دم کردن نماید.

ادامه دارد…

الوین ک

[facebook][Google]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.