نوشته شده در 9 دیدگاه

پاسخ به سوال: در پر کردن توتون پیپ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پر کردن توتون یکی از سوالات متداول مصرف کنندگان پیپ است. در حقیقت اگر که به درستی درون آتشگاه پر شده و به درستی هم روشن شود می تواند اسموک مطلوبی داشته باشد، البته جدا از ذائقه اصلی مصرف کنندگان.

به طور مثال یک آشپز زمان طبخ غدا و هنگامی که موارد را داخل قابلمه می گذارد باید توجه ویژه ای به موادی که درون آن ریخته، تراکم آن و مقدار حرارتی که به مواد می دهد داشته باشد تا نتیجه رضایت بخش باشد. توتون پیپ هم از این قافیه مستثنا نیست و توجه کامل مصرف کننده را می طلبد. در این مقاله به تفسیر به مقوله خواهیم پرداخت.

الف- جنس :

توتون ها انواع گوناگونی دارند و شناسایی مصرف کننده از نوع گونه ای که در حال مصرف است بسیار مهم است. مثلا  ویرجینیا بسیار لطیف است و به نرمی می سوزد و بوی تقریبا شیرینی دارد در حالی که توتون لاتاکیا کمی مزه دودی داشته و سخت تر از گونه های دیگر می سوزد. (ویرجینیا قابلیت اسانس پذیری بیشتری نسبت به گونه قبل دارد)

کاوندیش گونه ای فراوری شده از ویرجینیاست که در اثر نحوه خشک شدن و پرس شدن قالبیت جذب اسانس بیشتری داشته و معمولا به صورت وی کات (V) عرضه می گردد. پس اگر که توتون مورد استفاده شما ویرجینیاست (معمولا لوز کات) انتظار زیاد سوختن نداشته باشید.

در توتون های لاتاکیا طعم خاصی را داریم. نوع مرغوب آن حاصل مزارع ترکیه و سوریه است و به دلیل قدرت کم و استعداد کم آن در اسانس پذیری معمولا خالص عرضه شده و یا با توتون هایی با فراوری خاص تر عرضه می گردد. محصولات دانهیل از این گونه هستند و این شرکت اسانس به محصولات خود اضافه نمی کند و هنر ترکیب کردن را بر عهده می گیرد. شما در این اسموک عطر چندان دلپذیری ندارید و کیفیت آن عالی بوده و طعم آن کمی نزدیک به سیگار برگ است.

در انواع کوندیش معمولا اسانس بیشتری دیده می شود و به دلیل اینکه میبایستی توتون به نرمی بسوزد و آتش با حجم زیاد نداشته باشد آنرا به صورت کات V در می آورند. در توتون هایی که مقدار اسانس بیشتری تزریق شده است آتش باید ملایمتر بوده و پک ها کمی رامتر صورت پذیرد تا عطر خوش اسانس به مشام برسد و مصرف کننده هم لذت ببرد. در صورتی که آتش در این اسموک زیاد بوده و یا مصرف کننده پک های ممتد بزند به اصطلاح سوخته شده و بوی نا مطلوب و طعم سوزناکی خواهد داشت.

روش پر کردن توتون های فوق اکثرا با هم فرق دارد و تجربه شخص مصرف کننده در استفاده از آنها بسیار مهم به شمار می آید.

در این ویدئو روش ساده پر کردن توتون پیپ را می بینید:

 

ب- آب و هوا:

آب و هوا در انتخاب توتون برای مصرف بسیار مهم است. هر چقدر هوا سرد تر باشد توتون مورد استفاده باید سبکتر باشد. مثلا در فصل تابستان اکثرا مردم از نوشیدنی های سرد استفاده می کنند در حالی که در فصل های سرد سال نوشیدنی های گرم طرفداران بیشتری دارد.

پس برای فصل های گرم سال از توتون های کوندیش و میکس های کوندیش استفاده کنید و برای فصل های سرد سال می توانید حق انتخاب بیشتری داشته باشید. در ضمن از یاد نبرید که در فصل های گرم سال عطر توتون مورد استفاده شما بیشتر به مشام میرسد تا در فصل های سرد. پس ترکیبات معطر به ما کمک می کنند تا در فصل گرما اعتراضات کمتری از دوستانمان داشته باشیم.

ج- آتش:

آتش مهمترین فرایند در پیپ کشیدن است. آتش نباید بسیار تند و سوزناک باشد. اگر آشپزباشی ما حرارت تندی به غذای در حال طبخ بدهد همان مواد خوشبو سوخته و طعم و عطر ناخوشایندی خواهند داشت. در توتون های کوندیش به دلیل دارا بودن اسانس میبابستی آتش نرمتری داشته باشیم تا عطر و طعم توتون قابل لمس باشد.

د- مدت زمان سوختن:

یک پیپ استاندارد حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اسموک دارد. تند پک زدن می تواند آن را سوزانده و طعم بسیار تندی را به همراه داشته باشد. اگر تند پک زدن در پیپ کشیدن مزیت به حساب می آمد الان همه جاروبرقی ها اسموکرهای حرفه ای پیپ بودند. پس به نرمی از پیپ خود استفاده کنید تا علاوه بر اسموک مطلوب و سالم، پیپ سالمتری هم داشته باشید.

ه- تراکم توتون :

عامل بسیار مهم در پیپ کشیدن تراکم توتون و نحوه آتش زدن آن است. توتون خود را زیاد در پیپ متراکم نکنید، به گونه ای پیپ را پر کنید تا در اثر تمپ کردن (کوبیدن آن در آتشگاه) توتون سوخته به سمت پایین برود. روش صحیح پر کردن به نحوی است که قسمت پایین تراکم کمتری داشته و قسمت بالایی متراکم باشد تا زمان سوختن بشود آن را کوبید. اگر توتون به صورت نادرستی متراکم شود، قسمت های سوخته مجدد می سوزد و اسموک سوزناکی به همراه خواهد داشت. یکی از نشانه های بد پر کردن توتون در پیپ این است که زمانی که مصرف کننده دیگر اسموکی از پیپ خود ندارد و پس از تخلیه آتشگاه، شاهد مقدارانبوهی از توتون نسوخته است.

و- زمان سوختن:

پیپ سیگار نیست و اسموک دیگری دارد، متاسفانه این قضیه ای است که بسیاری از طرفداران پیپ با آن دست و پنجه نرم می کنند. ممکن است یک پیپ پس از پر شدن در یک روز استفاده شود. یعنی اسموک های منقطع داشته باشد (۲ دقیقه سپس ۳ دقیقه سپس ۱ دقیقه و . . .)، پس لازم نیست اگر پیپ خود را پر کردیده اید یکسره از آن استفاده کنید. این قضیه به شما کمک می کند تا کمتر به خود آسیب بزنید، البته بعضی از مصرف کنندگان از تلخی طعم توتون پس از چند بار استفاده شکایت دارند ولی این مسئله هم بعد از چند استفاده به صورت یک عادت در خواهد آمد.

ز- پیپ:

عامل اصلی تدخین توتون است، به این وسیله توجه کنید. شما می توانید یک پیپ خوب چوبی بخرید و از اسموک آن لذت ببرید تا یک پیپ پلاستیکی چینی. همه پیپ های چینی در ظاهر چوبی هستند ولی تمامی آنها از براده های چوب که با پلاستیک به صورت خمیر تهیه شده است آماده می گردند. برای امتحان کافی است به قسمت چوبی مته بزنید، سپس شاهد دود سیاه حاصل از پلاستیک خواهید بود و خواهید دید که مته به شدت سیاه خواهد شد (همانند آنچه در پلاستیک داریم).

ح- تمیز کردن پیپ:

مسلما تمیز کردن پیپ امکان یک اسموک سالم با طعم ملایم و دلنشین را برای هر اسموکری به همراه خواهد داشت. حتما پیپ خود را چند روز یکبار، به درستی تمیز کنید. سعی کنید فیلتر پیپ را بعد از هر بار استفاده بیرون بگذارید تا خشک شود و سپس می توانید دوباره آنرا استفاده کنید. با این کار عمر مفید فیلتر شما دو برابر شده و اسموک بهتری هم خواهید داشت.

 

به راهنمایی های بیشتری نیاز دارید؟ شما می توانید مقالات تخصصی بیشتری در این زمینه در وب سایت کافه آرتین ببینید:

میکس کردن توتون پیپ . . .

بلیند کردن توتون پیپ . . .

توتون پیپ اینگلیش، اسکاتیش و بالکان . . .

اشتراک گذاری

9 دیدگاه دربارهٔ «پاسخ به سوال: در پر کردن توتون پیپ به چه نکاتی باید توجه کرد؟»

 1. سلام ییخشید گفتین بعضی پیپ ها پلاستیکی هستن ولی شبیه چوب هستن
  خواستم ببینم از کجا تفاوتشون معلوم میشه؟؟

  1. سلام

   تفاوت برای ما آشکار است ولی شما میتونید مته بزنید. در پلاستیک مته سیاه شده و دود می کند و در بریر فقط تکه های چوب بیرون می ریزد.

 2. خب موقع خرید که نمیشه مته زد . راه دیگه ای نداره که گول نخوریم ؟؟؟

  1. از فروشگاه های معتبر خریداری کنید

 3. مطالعه این مقاله را به اسموکرهای پیپ توصیه می کنم …

 4. سلام.من یه بسته توتون پیپ خواستم بگیرم فروشنده اشتباها بهم توتون سیگارپیچ داده منم متوجه نشدم تا وقتی بازش کردم ،آیا از توتون سیگار هم میشه داخل پیپ استفاده کرد؟

  1. سلام
   با توتون پیپ ترکیب کنید نتیجه مطلوبتر است

 5. سلام از توتون خانسار چطور توتون پیپ تند نباشه درست کنم یا توتون که تو بازار میفرشن ایا با جوشاندن توتون داخل اب میتوان تندی ان راکم کرد مچکرم

  1. سلام
   توتون های پیپ برند عموما از بذر های اصلاح شده استفاده می شوند و پارامترهای توتون های موجود در بازار ایران چندان مناسب نیستند.
   فراوری توتون پیپ بصورت جوشاندن نیست و عموما ترمواسموک هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.