انواع فیلتر پیپ! مسئله این است . . .

فیلتر پیپ، شاید حدود ۱۰ سال باشد که پای خود را در دنیای اسموکرها باز کرده اند و هر چند وقت تغییراتی شکل، اندازه و جنس . ولی این سوال در ذهن بسیاری از اسموکرها هنوز باقی مانده که کدام یک باید انتخاب شوند و وجود فیلتر  تا چه حد موجب ارتقا اسموک خواهد شد؟

فیلتر متال یا تنظیم کننده هوا در برخی پیپ ها دیده می شود که برای تنظیم هوای ورودی به پیپ استفاده می شود
متال فیلتر یا تنظیم کننده هوا (فیلتر پیپ)

۱- فیلتر پیپ از دیدگاه فیلتراسیون

دو فیلتر بسیار محبوب برای پیپ های اروپایی و عموما آلمانی مطرح هستند، فیلتر پیپ بالسا و فیلتر پیپ کربن (بسیاری از پیپ های امریکایی و برخی اروپایی به صورت بدون فیلتر تولید می شوند و جالب اینکه در امریکا و اروپا پیپ بدون فیلتر طرفداران بیشتری نسبت به مدل های فیلتری دارد). فیلترهای کربنی که ترکیبی از چند ماده سرامیک، پلاستیک، کاغذ و کربن هستند و فیلتر بالسا که از چوب بالسا ساخته می شود.

تجربه نشان داده است چیزی که فیلتر کربنی جذب می کند معمولا رطوبت است، بخش زیادی از دود هم به صورت گذرا از روی فیلترهای کربنی عبور می کند و تقریبا فیلتر کربن در بهترین حالت می تواند حدود ۳۰% از دود را از خود عبور دهد و حدود ۷۰% دود بدون عبور از کربن به دهان مصرف کنند می رسد، از ۳۰% یاد شده هم عموما رطوبت تصفیه یا جذب می گردد.

انواع فیلتر پیپ

فیلتر پیپ بالسا وضعیت بهتری دارد، به دلیل عدم استفاده از موادی همچون کاغذ، سرامیک و کربن سالمتر هستند و دو برابر فیلترهای ذغالی جذب می کنند ولی حدود ۳۰% دود بدون فیلتراسیون از آن عبور می کنند.

۲- فیلتر از دیدگاه طراحی پیپ

وقتی پای فیلتر ۹ میلیمتری به میان می آید (فارغ از بالسا یا کربن) موجب بزرگی بیش از حد پیپ می شود، چرا که بین دهنی و قسمت چوبی میبایستی قطعه ای قرار گیرد که بتوان فیلتر را درآن قرار داد و این امر موجب بزرگی پیپ و در نتیجه بزرگی دود ناشی از تدخین می گردد که یکی از عوارض عمده آن گرم شدن زیادتر و سریع است.

پیپ های بدون فیلتر طراحی ظریفتر و دقیقتری را با خود به همراه داشته به گونه ای که بسیاری از برندهای نامدار طراح پیپ حاضر به طراحی پیپ برای استفاده از فیلتر ۹ میلیمتری نیستند.

سوال اساسی، پیپ فیلتری بخریم یا بدون فیلتر؟

در صورتی که شما اسموکر نیستید و یا اساسا نیازی به اسموک های مکرر ندارید (خیلی هم بهتر)، مثلا احتمال می دهید در روز یک بار بیشتر از پیپ استفاده نکنید و پیپ شما وقت کافی برای خشک شدن دارد پس اصلا فرقی نمی کند که پیپ فیلتری بخرید یا بدون فیلتر

در صورتی که قرار است از یک پیپ بیش از چند بار استفاده کنید و ممکن است وقت کافی برای خشک شدن پیپ وجود نداشته باشد (اصلا خوب نیست) یا دوست دارید که حتما اسموک تصفیه شده تری داشته باشید حتما پیپ های فیلتری برای شما جالب خواهد بود

به نظر من در انتخاب یک پیپ آنچه بیشتر توجه مرا جلب می کند، ظرافت در طراحی، نحوه تراش، شیپ منحصربفرد پیپ و برند آن است تا فیلتر یا بدون فیلتر بودن آن. حتما برندی که انتخاب می کنم مهم است و نحوه تراش و سنتر بودن آن برای داشتن یک اسموک بی نظیر عالی خواهد بود.

زمان مراجعه برای خرید پیپ حتما از نظر فروشندگان با تجربه و البته اسموکر استفاده کنید تا انتخابی دقیق و ظریف از پیپ داشته باشید.

فیلتر پیپ بالسا، تئوری استفاده از چوب خاص . . .

دیدگاه (4)

 1. aligho7@yahoo.com ۱۳۹۶-۰۱-۱۷ پاسخ

  سلام
  میشه نظرتون رو در مورد این پیپ که لینکشو میذارم بدید که با این قیمت اصل هست یا خیر.متشکر میشم.در ضمن من اماتور هستم وتازه قصد تهیه پیپ رو دارم.

  • Artin ۱۳۹۶-۰۱-۱۹ پاسخ

   سلام
   دوست عزیز در مورد کالاهای سایر فروشگاه ها واقعا تمایلی به اظهار نظر ندارم

 2. Ahmad ۱۳۹۶-۰۳-۱۱ پاسخ

  با سلام
  اخیراً یک پیپ مدل کنت از فروشگاه شما خریداری کردم. داخلش فیلتر بالسایی بود که در این مدت 8-9 ماهی که پیپ می کشم نمونه اش رو ندیده بودم. چوب بسیار نرمی داشت و رطوبت رو به خوبی جذب می کرد. قبلا از فیلترهای بالسای کفه آرتین استفاده کرده بودم و این اواخر که متوجه شدم که آنها رطوبت رو خوب جذب نمی کنند و بعد از اسموک قطرات آب کاملا روی فیلتر مشهود بود. اینجا بود که متوجه تفاوت ها شدم. از طرفی از فیلتر کربن هم به تناوب استفاده کرده ام و متوجه شدم که در طعم توتون اثر بدی دارند. لطفاً راهنمایی کنید.

  • آرتین آبراهامیان ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ پاسخ

   سلام
   بالسا قسمتی برای جابجایی هوا و قسمتی برای جابجایی آب دارد.
   قسمت آب فشرده تر و سخت تر از هوا میباشد. زمان تراش فیلتر بالسا بخشی سفت هستند و بخشی هم نرم، بعضی اسموکرها سفت را می پسندند (برای توتون های بدون اسانس توصیه می شود) و بعضی نرم (برای توتون های اروماتیک نرم پیشنهاد می شود).
   شما زمان خرید میتونید نرم یا سفت بودن اونو تاکید کنید و انتخاب صحیح تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.